Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K
Release Date
28
Aug
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/91d3710a-7c1f.jpg
/samsung-qa65s85faelxl-65-inch-165-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 320 W
AirPlay Anynet+ (HDMI-CEC) Display Mirroring Karaoke Mic
Dolby Atmos
Model
QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-Aug-25
Series
S85F
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Refresh Rate
120 Hz
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor Eco Sensor HDR (High Dynamic Range) Multi View
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Physical Design
Colour
Graphite Black
Weight Without Stand
17.4 Kg
Weight With Stand
17.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1440 x 897.8 x 263.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1440 x 829.7 x 33.9 mm
Stand Colour
Black
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Other Smart Features
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA65S85FAELXL 65 inch (165 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
320 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%