Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K
Release Date
28
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/42449a65-d441.jpg
/samsung-qa75q7faau-75-inch-190-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-Apr-25
Series
Q7
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
25.3 Kg
Weight With Stand
25.8 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA75Q7FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%