Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K
Release Date
14
Apr
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e6b02ce0-ead5.jpg
/samsung-qa75q8faau-75-inch-190-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 310 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
QA75Q8FAAU
Launch Date
14-Apr-25
Series
Q8
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Display
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
29.1 Kg
Weight With Stand
29.7 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA75Q8FAAU 75 inch (190 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
310 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%