Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K
Release Date
2
Jun
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/26f5ff90-d44b.jpg
/samsung-qa75qn85fau-75-inch-190-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 166 W
AirPlay,Anynet+ (HDMI-CEC),Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA75QN85FAU
Launch Date
2-Jun-25
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Display
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor,Eco Sensor,HDR (High Dynamic Range),Micro Dimming,Multi View
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
32.2 Kg
Weight With Stand
33.9 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Other
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Ethernet Sockets
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA75QN85FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
166 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%