Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD
Release Date
7
Apr
Suresh Joshi
Mobile
111197
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/2d8bb895-e117.jpg
/samsung-qa75qn900fu-75-inch-190-cm-neo-qled-8k-uhd-smart-tv-price-in-india
Samsung
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
8K UHD
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 470 W
AirPlay Anynet+ (HDMI-CEC) Display Mirroring Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD TV
Launch Date
7-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Display
Display Type
OLED
Display Resolution
8K UHD
Other Display Features
Eco Sensor HDR (High Dynamic Range) Micro Dimming Multi View
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
35.8 Kg
Weight With Stand
36.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1680 x 992.7 x 319.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1680 x 958.1 x 38.5 mm
Stand Colour
Black
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Video Features
Upscaling
Yes
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Audio Features
Sound Type
4.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
70 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Connectivity/Ports
4
Ethernet Sockets
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Remote Features
Smart Control
Samsung QA75QN900FU 75 inch (190 cm) Neo QLED 8K UHD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
470 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%