Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K
Release Date
5
May
Suresh Joshi
Mobile
101055
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d77de912-88fc.jpg
/samsung-qa75qn90fau-75-inch-190-cm-neo-qled-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 315 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Dolby Atmos
Model
QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K TV
Launch Date
5-May-25
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Display
Refresh Rate
120 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen3 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Physical Design
Colour
Titan Black
Weight Without Stand
34.1 Kg
Weight With Stand
39.7 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Audio Features
Sound Type
4.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Ethernet Sockets
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung QA75QN90FAU 75 inch (190 cm) Neo QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
315 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%