Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K
Release Date
12
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
101050
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ed754ce4-5d0e.jpg
/samsung-qa77s90fae-77-inch-195-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
77 Inch (195.58 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 630 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Brand
Samsung
Model
QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
12-May-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen3 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Multi View
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Physical Design
Colour
Graphite Black
Weight Without Stand
32.4 Kg
Weight With Stand
34.2 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Type
2.1
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA77S90FAE 77 inch (195 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
630 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%