Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K
Release Date
31
Mar
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
100842
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e0723f57-a635.jpg
/samsung-qa77s95fau-77-inch-195-cm-oled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
77 Inch (195.58 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 700 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Dolby Atmos
Brand
Samsung
Model
QA77S95FAU
Market Status
Available
Launch Date
31-Mar-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Display
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Multi View
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Physical Design
Colour
Graphite Black
Weight Without Stand
28.2 Kg
Weight With Stand
40 Kg
Stand Colour
Other
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Audio Features
Sound Type
4.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
70 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA77S95FAU 77 inch (195 cm) OLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
700 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%