Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K
Release Date
28
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9019bf6a-9046.jpg
/samsung-qa85q7faau-85-inch-215-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
85 Inch (215.9 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 275 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-Apr-25
Series
Q7
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Q4 AI Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
32.5 Kg
Weight With Stand
33.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung QA85Q7FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
275 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%