Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K
Release Date
14
Suresh Joshi
Mobile
101045
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ce91a770-4a45.jpg
/samsung-qa85q8faau-85-inch-215-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
85 Inch (215.9 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 340 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K TV
Launch Date
14-Apr-25
Series
Q8
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Display
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
Q4 AI Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
40.4 Kg
Weight With Stand
41.3 Kg
Stand Colour
Black
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung QA85Q8FAAU 85 inch (215 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
340 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%