Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD
Release Date
28
Suresh Joshi
Mobile
101060
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53c2107d-6ae0.jpg
/samsung-qa85qn950fu-85-inch-215-cm-neo-qled-8k-uhd-smart-tv-price-in-india
Samsung
85 Inch (215.9 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
8K UHD
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 410 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Model
QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD TV
Launch Date
28-Apr-25
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Display
Display Resolution
8K UHD
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ8 AI Gen3 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Physical Design
Weight Without Stand
42.7 Kg
Weight With Stand
53.4 Kg
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Video Features
Yes
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Audio Features
Sound Type
6.2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
90 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Connectivity/Ports
USB Ports
3
4
Digital/Optical Audio Output Ports
Ethernet Sockets
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Remote Features
Smart Control
Samsung QA85QN950FU 85 inch (215 cm) Neo QLED 8K UHD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
410 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%