Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52cb8bee-7878.jpg
/samsung-the-frame-qa43ls03dau-43-inch-109-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay
Dolby Atmos
Brand
Samsung
Model
The Frame QA43LS03DAU
Market Status
Available
Series
The Frame
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Quantum Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.6 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung The Frame QA43LS03DAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%