Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K
Release Date
10
Mar
25
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/77679721-5923.jpg
/samsung-the-frame-qa43ls03fau-43-inch-109-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay
Model
The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
10-Mar-25
Series
The Frame
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.6 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Black
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
1
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung The Frame QA43LS03FAU 43 inch (109 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%