Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K
Release Date
10
Mar
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d9204420-2dc5.jpg
/samsung-the-frame-qa55ls03fau-55-inch-139-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 170 W
Model
The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K TV
Launch Date
10-Mar-25
Series
The Frame
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.9 Kg
Weight With Stand
17.3 Kg
Stand Colour
Black
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Video Features
Yes
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Ethernet Sockets
1
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar
Games
Microphone
AirPlay
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung The Frame QA55LS03FAU 55 inch (139 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
170 W
Power Consmption Standby
0.5 W
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%