Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K
Release Date
17
Mar
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/d7276a8b-ba46.jpg
/samsung-the-frame-qa65ls03fau-65-inch-165-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 215 W
AirPlay, Display Mirroring, Karaoke
Dolby Atmos
Brand
Samsung
Model
The Frame QA65LS03FAU
Market Status
Available
Launch Date
17-Mar-25
Series
The Frame
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
NQ4 AI Gen2 Processor, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Multi View
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.4 Kg
Weight With Stand
22.8 Kg
Stand Colour
Black
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
4
Ethernet Sockets
1
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Prime Video
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung The Frame QA65LS03FAU 65 inch (165 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
215 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%