Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53807
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53807.png
/samsung-ua24h4000ar-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
24 Inch
HD ready
3GP, AVI, MP4, WMV
Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
110 - 240 V
35 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control(TM1240B), Batteries, Power Cable, User Manual, Warranty Card
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
24 Inch
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Clear Motion Rate
60 Hz
Other Display Features
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.1 Kg
Weight With Stand
3.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
561 x 384 x 163 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
561 x 348 x 48 mm
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
3 W
Total Speaker Output
6 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA24H4000AR 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Power Consmption Running
35 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%