Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52897.png
/samsung-ua24h4100ar-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
24 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 33 W
Connect Share, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
24 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.9 Kg
Weight With Stand
4.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
561.8 x 384.2 x 163.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
561.8 x 349.1 x 47.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA24H4100AR 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
33 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%