Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54971
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54971.png
/samsung-ua28h4000ar-28-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
28 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MP4, PS, TP
HyperReal Engine, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
220 - 240 V
50 - 60 Hz
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
28 Inch
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.7 Kg
Weight With Stand
4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
643.4 x 435 x 203.2 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
643.4 x 396.5 x 62.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Round
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP3, MPEG
No. of Speakers
1
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA28H4000AR 28 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%
17%