Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
52772
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52772.png
/samsung-ua32es5600r-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, PS, TS, VOB, WMV
Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Auto volume leveller: Balance
Model
UA32ES5600R 32 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Wide Colour Enhancer Plus
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
6.2 Kg
Weight With Stand
6.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
740.2 x 489.5 x 108.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
740.2 x 449.3 x 46.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Weight
0.5 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Samsung UA32ES5600R 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%