Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54779
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54779.png
/samsung-ua32f4000ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, PS, TS, VOB
Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus, 1000000 :1
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 58 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
100 Hz
Contrast Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.2 Kg
Weight With Stand
5.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
737.9 x 509.1 x 191.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
737.9 x 435.8 x 49.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Round
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, HEAAC, MP3, MPEG, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32F4000AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
58 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%