Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54960
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54960.png
/samsung-ua32f5100ar-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD, Direct LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, VBO, VOB, WMV
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus, 1000000 :1
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 50 W
Connect Share, Fluctuation protection
Model
UA32F5100AR 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
4.9 Kg
Weight With Stand
5.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
723 x 465.1 x 163.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
723 x 427.5 x 49.1 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, MP3, PCM, WAV
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Bottom)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
NFC Ports
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32F5100AR 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
50 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%