Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52781
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52781.png
/samsung-ua32f5500aj-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
HyperReal Engine
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 86 W
Model
UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, Batteries and Warranty Card
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
HyperReal Engine
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
5 Kg
Weight With Stand
5.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738 x 191 x 505 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738 x 49 x 445 mm
Stand Shape
Rectangular
Stand Colour
Black
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi Present
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Touch Controls Present
Samsung UA32F5500AJ 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
86 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%