Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54968
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54968.png
/samsung-ua32f6400ar-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 95 W
Model
UA32F6400AR 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Contrast Ratio
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
400 Hz
Other Display Features
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
5.2 Kg
Weight With Stand
5.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738.2 x 508.7 x 191.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738.2 x 437 x 49.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Colour
Black
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook, Twitter, Youtube.
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Touchpad Remote
Samsung UA32F6400AR 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
95 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%