Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54970
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54970.png
/samsung-ua32h4100ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MP4, PS, TP
HyperReal Engine, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Connect Share, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Television, Remote(TM1240A), Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.8 Kg
Weight With Stand
5.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
736.1 x 485.5 x 203.2 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
736.1 x 447.4 x 62.9 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Round
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP3, MPEG
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32H4100AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%