Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52901.png
/samsung-ua32h4140ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG-1, MPEG-4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Analog Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus, 1000000 :1
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 58 W
Connect Share, USB HID Support
Auto volume leveller: Balance
Model
UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
Local Dimming
No
Refresh Rate
100 Hz
Contrast Ratio
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
HyperReal Engine, Analog Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
5 Kg
Weight With Stand
5.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
736.1 x 473.2 x 163.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
736.1 x 434 x 65.6 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Round
Stand Weight
0.5 Kg
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share, USB HID Support
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
Samsung UA32H4140AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
58 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
45%
17%