Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54969
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54969.png
/samsung-ua32h4303ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, PS, TP
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 63 W
Connect Share, USB HID Support
Auto volume leveller: Balance
Model
UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
5.4 Kg
Weight With Stand
6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738.4 x 497.7 x 191.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738.4 x 441.7 x 93.2 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP3, MPEG
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
NFC Ports
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi Present
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share, USB HID Support
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
Samsung UA32H4303AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
63 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%