Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
55020
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55020.png
/samsung-ua32h4500ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Connect Share, Smartphone connect, WiFi Direct, SmartHub, Smart Hub
32 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 58 W
Connect Share, Smartphone connect, WiFi Direct, SmartHub, Smart Hub
Model
UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Series
Box Contents
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
Refresh Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
5.6 Kg
Weight With Stand
5.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
750 x 476.9 x 207.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
750.9 x 456.6 x 59.3 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Arch Flow
Stand Colour
Black
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, MPO
Upscaling
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Touch Controls Present
Samsung UA32H4500AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
58 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%