Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Release Date
28
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/1bd5072f-baaa.jpg
/samsung-ua32h4560fu-32-inch-81-cm-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
HD ready
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 65 W
AirPlay, Display Mirroring
Model
UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Market Status
Available
Launch Date
28-Apr-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
Other Display Features
HyperReal Engine, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
3.8 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Connectivity/Ports
1
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA32H4560FU 32 inch (81 cm) LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
65 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%