Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
View All
Mobile
52893
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52893.png
/samsung-ua32j5300ar-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Analog Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 56 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, SmartShare, USB HID Support, WiFi Direct
Bass reflex speaker
Model
UA32J5300AR 32 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
4.6 Kg
Weight With Stand
5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
721.4 x 473.9 x 207.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
721.4 x 424.4 x 66.8 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.4 Kg
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, MPO, PNG
Upscaling
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Bass reflex speaker
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32J5300AR 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
56 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%