Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52437
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52437.png
/samsung-ua32m4000ar-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready
3GP, AVI, MKV, MP4, MPEG, VOB
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 48 W
Brand
Samsung
Model
UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.8 Kg
Weight With Stand
3.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
745.4 x 466.6 x 150.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
745.4 x 442.2 x 69 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Colour
Black
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, MKV, MP4, MPEG, VOB
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
Samsung UA32M4000AR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
48 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%