Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52359
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52359.png
/samsung-ua32m4200dr-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
HD ready
AVI, DAT, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
48 W
Connect Share, DLNA, MHL
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
3.9 Kg
Weight With Stand
4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
745.4 x 466.4 x 150.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
745.4 x 442.2 x 69 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
0.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
2 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Bluetooth
Yes
Games
Other Smart Features
Connect Share, DLNA, MHL
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32M4200DR 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
48 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%