Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53448
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53448.png
/samsung-ua32m5100ar-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
32 Inch
Full HD, Edge LED
AVI, MP4, MPEG, WMV
HyperReal Engine, Analog Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
59 W
Hotel Mode
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA32M5100AR 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
3.7 Kg
Weight With Stand
3.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
741 x 468.7 x 145.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
741 x 436.2 x 69 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
AVI, MP4, MPEG, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Other Smart Features
Hotel Mode
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32M5100AR 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
59 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%