Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52320.png
/samsung-ua32n4000ak-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch
HD ready
DivX HD plus, M4V, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
48 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Series
Box Contents
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.5 Kg
Weight With Stand
5.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
737.4 x 465.4 x 150.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
737.4 x 438 x 74.1 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
0.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA32N4000AK 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
48 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%