Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K
Release Date
22
Sep
22
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/289cfb47-788d.jpg
/samsung-ua32t4390ak-32-inch-81-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
32 Inch (81.28 cm)
4K
Android
Model
UA32T4390AK
Market Status
Available
Launch Date
22-Sep-22
Smart TV
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Physical Design
Black
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Audio Features
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1 Port
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Yes
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Zee5, Sony liv, Amazon Video, Hotstar
Other Smart Features
Android
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Samsung UA32T4390AK 32 inch (81 cm) LED 4K - Power Supply
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
240 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%