Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
53416
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53416.png
/samsung-ua40eh5300r-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD
AVI, MKV, MP4, MPEG, TS, WMV
Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
DLNA, Easylink (HDMI-CEC), SmartView, WiFi Direct, SmartHub, Smart Hub
Auto volume leveller: Balance, SRS Sound system
Model
UA40EH5300R 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Box Contents
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Display
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
8.9 Kg
Weight With Stand
10.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
927.6 x 606.5 x 247.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
927.8 x 551 x 93 mm
Stand Colour
Black
Stand Features
Round
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, MKV, MP4, MPEG, TS, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40EH5300R 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.2 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%