Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52258
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52258.png
/samsung-ua40eh5330r-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD
MP4
Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Model
UA40EH5330R 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Display
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Wide Colour Enhancer Plus
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
8.9 Kg
Weight With Stand
10.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
927.6 x 606.5 x 247.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
927.6 x 551 x 93 mm
Stand Shape
Square
Stand Weight
2 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
MP4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
1 Port
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40EH5330R 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%