Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52767
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52767.png
/samsung-ua40eh6030r-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Triple XD Engine, 3D Comb Filter, Eco Sensor
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 63 W
AllShare, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, SRS Sound system
Model
UA40EH6030R 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
6
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, Batteries, 2 3D Glasses and Warranty Card
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Display
Yes
Curved TV
Other Display Features
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
8.9 Kg
Weight With Stand
10.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
927.5 x 607.2 x 227.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
927.5 x 548 x 93.1 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Weight
1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
2 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40EH6030R 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
63 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%