Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54785
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54785.png
/samsung-ua40f6100ar-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
Full HD, Direct LED
3GP, AVI, MP4, MPEG
3D HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
126 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance, DNSe+, SRS Sound system
Brand
Samsung
Model
UA40F6100AR 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
200 Hz
Other Display Features
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9.1 Kg
Weight With Stand
10.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
934 x 617.4 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
934 x 548.6 x 49.6 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
AUTO, PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi Present
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40F6100AR 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
126 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%