Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54973
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54973.png
/samsung-ua40h5000ar-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MP4, PS, TP, TRP, TS, VOB
HyperReal Engine
178 Degrees
220 - 240 V
50 - 60 Hz
AllShare, Connect Share, Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
UA40H5000AR 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
HyperReal Engine
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.6 Kg
Weight With Stand
8.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
908.2 x 578.2 x 196.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
908.2 x 532.9 x 64.8 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40H5000AR 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%