Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
54328
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54328.png
/samsung-ua40h5270as-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
106 W
Connect Share, Hotel Mode
Auto volume leveller: Balance, DNSe+
Model
UA40H5270AS 40 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
7.6 Kg
Weight With Stand
8.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
908.2 x 578.2 x 196.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
908.2 x 532.9 x 64.8 mm
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Connect Share, Hotel Mode
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung UA40H5270AS 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
106 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%