Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54541
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54541.png
/samsung-ua40hu7000j-40-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
4K, Direct LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, TS, WEBM
Quadmatic, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
220 - 240 V
140 W
Connect Share, Display Mirroring, Screen Casting, USB HID Support, WiFi Direct, SmartHub, Smart Hub
Auto volume leveller: Balance, DNSe+
Model
UA40HU7000J 40 inch LED 4K TV
Series
7
Box Contents
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
200 Hz
Other Display Features
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.7 Kg
Weight With Stand
11.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
916.9 x 585.9 x 258 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
916.9 x 538.4 x 50.3 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, FLAC, MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
HDMI Ports
3(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Other Smart Features
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA40HU7000J 40 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
140 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%