Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54435
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54435.png
/samsung-ua40j5000ak-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA40J5000AK 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
40 Inch
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung UA40J5000AK 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%