Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
View All
Mobile
53997
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53997.png
/samsung-ua40j5008ak-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
40 Inch
Full HD
3GP, AVI, MP4, WMV
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
90 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA40J5008AK 40 inch LED Full HD TV
Series
5
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
6.4 Kg
Weight With Stand
7.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
922.7 x 590.5 x 288.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
922.7 x 530.7 x 72 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40J5008AK 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
90 W
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%