Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54583
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54583.png
/samsung-ua40ju6000k-40-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
40 Inch
4K
MPEG-4
220 - 240 V
123 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA40JU6000K 40 inch LED 4K TV
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, Floor Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.8 Kg
Weight With Stand
8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
931.2 x 596.1 x 201.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
917.7 x 535.7 x 49.5 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Smart TV Features
Processor Type
Quad Core
Games
Other Smart Features
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Samsung UA40JU6000K 40 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
123 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%