Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53693
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53693.png
/samsung-ua40k5300ar-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
40 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
95 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
Auto volume leveller: Balance
Model
UA40K5300AR 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Box Contents
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Display
Other Display Features
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Physical Design
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Silver
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
1
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Other Smart Features
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40K5300AR 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
95 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
17%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%