Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52619
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52619.png
/samsung-ua40k6300ak-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, WiFi Direct, Future Ready
40 Inch
Full HD
3GP, AVI, MP4, WMV
100 - 240 V
80 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, WiFi Direct, Future Ready
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA40K6300AK 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
6
Box Contents
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Display
No
Refresh Rate
100 Hz
No
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9 Kg
Weight With Stand
10.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
916.5 x 607.5 x 250.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
916.5 x 540.6 x 89.1 mm
Stand Shape
Quad
Stand Weight
1.1 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA40K6300AK 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
80 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%