Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53874
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53874.png
/samsung-ua40n5200ar-40-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Full HD
MP4
178 Degrees
100 - 240 V
100 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Model
UA40N5200AR 40 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Box Contents
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Display
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7 Kg
Weight With Stand
7.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
917.1 x 552.4 x 170.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
917.1 x 527.7 x 77 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
Stand Features
Mold
Wall Mount Colour
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MP4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
NFC Ports
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
NA
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA40N5200AR 40 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
100 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%