Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/51208.png
/samsung-ua43au8000k-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
4K
MP4, MPEG
178 Degrees
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
Brand
Samsung
Model
UA43AU8000K 43 inch LED 4K TV
Market Status
Available
Series
8
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual Warranty Card
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.4 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
965.5 x 600.1 x 195.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
965.5 x 559.8 x 25.7 mm
Stand Colour
Black
Stand Features
AirSlim Design
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, Wireless Dex
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA43AU8000K 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
125 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%