Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52726
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52726.png
/samsung-ua43j5570au-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
43 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, Ultra Clear Panel, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
119 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA43J5570AU 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, Power Cable, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Display
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.8 Kg
Weight With Stand
8.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
962.9 x 616.2 x 288.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
962.9 x 561.3 x 66.9 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
1 Kg
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Upscaling
Yes
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Games
Other Smart Features
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung UA43J5570AU 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
119 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%