Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52577
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52577.png
/samsung-ua43k5300aw-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
43 Inch
Full HD
MPEG-4
178 Degrees
100 - 240 V
110 W
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA43K5300AW 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.5 Kg
Weight With Stand
8.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
963.9 x 666.6 x 182.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
963.9 x 601.5 x 82 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.1 Kg
Stand Colour
Silver
Stand Features
Louvre Design
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA43K5300AW 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%